Na początku XVIII wieku przybywa do miasta Chodzieży kolejna grupa niemieckich osadników. W roku 1710 Mikołaj Grudziński przekazuje Niemcom tereny pod budowę późniejszej ulicy Kościuszki. Osadnicy byli w głównej mierze sukiennikami. Budują nową dzielnicę nazwaną później Nowym Miastem. Ulica Tadeusza Kościuszki staje się jednym z głównych traktów komunikacyjnych prowadzącym w kierunku Ujścia.
Obiekt obecnie znajdujący się pod numerem 31 to budynek na trwałe wpisany w historię miasta i w jego sylwetkę. Jest nim hotel noszący wówczas nazwę Dworcowego. Wybudowany w 1895 roku przez Gustawa Franke, przedsiębiorcę budowlanego. Wybudowano hotel, salę widowiskową, zabudowania gospodarcze, a na zapleczu nieruchomości budynek z przeznaczeniem na lodownię. W roku 1907 hotel kupuje Rudolf Koppe.
Za salą hotelu położony był ogród, ciągnący się aż do ulicy Jagiellońskiej. Nosił nazwę ogrodu koncertowego. Z tego ogrodu 4 lipca 1909 roku wystartował balon o nazwie „Kolmar i P.” z dwoma osobami załogi i odbył lot próbny do Środy Wielkopolskiej. W listopadzie tego samego roku balon wystartował powtórnie. Ten lot zakończył się katastrofą na półwyspie Istria, gdzie zginęli oboje załoganci balonu.
Od roku 1920 hotel zmieniał kilkukrotnie właściciela jak również nazwę. W roku 1939 kolejnym właścicielem hotelu razem z salą widowiskową zostaje Wacław Łochowicz. Od 1945 roku ponownie przyjęła się nazwa Hotel Dworcowy. Część odłączono i nadano numer 33. Sala od maja 1946 roku pełniła rolę kina „Noteć”.